Otsinguvorm

Otsinguvorm

Kriminaalpoliitika.ee on justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu.


Uus lasteraamat aitab toetada lapse tervet seksuaalset arengut

PrintPDF Jaga

Täna, 6.09 esitlesid justiitsminister Urmas Reinsalu ja lastekaitse liit Juhani Püttsepa raamatut „Mina olen enda oma“, mis aitab ennetada laste seksuaalset väärkohtlemist. 

Miks see raamat on oluline ?

Uuringud on näidanud, et kolmandik Eesti 16–19aastastest noortest on elu jooksul mingil moel kogenud seksuaalset väärkohtlemist. Igal aastal on Eestis registreeritud ca 400 last kahjustanud seksuaalkuritegu.

Kuigi politseisse jõuab vaid murdosa tegelikult toimunud laste seksuaalsetest väärkohtlemistest, on politsei koos prokuratuuriga saatnud tänavu seitsme kuuga Tallinnas ja Harjumaal 20 kriminaalmenetlust, mille rnaames on tuvastatud 53 alla 14aastast last, kelle suhtes on toime pandud seksuaalkuritegu. Seda on rohkem kui mullu terve aasta jooksul kokku.

Vähendamaks tõenäosust, et laps satub seksuaalse väärkohtlemise ohvriks, peavad täiskasvanud lastele ohte ja olukordi selgitama. Kuid kuidas seda teha, millest ja mil moel rääkida?

Just seetõttu otsustas justiitsministeerium toetada lastekaitse liidu projekti, mis on mõeldud kuni kümneaastaste laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamiseks.

Nüüd on projekti tulemina valminud raamat, mis annab lastele oskuse eri olukordades toime tulla, ennast kehtestada, piire seada ning õpetab käituma läbi eluliste lugude.

Raamat on mõeldud lapsevanematele ja lastega töötavatele spetsialistidele ja annab juhendmaterjali, kuidas vajalikest teemadest lastega rääkida. Oleme kindlad, et raamat aitab nii mõnegi keerulise olukorra ja trauma ära hoida.

Kas seda teemat on vaja arutada koolieelikute ja algklassilastega? Jah. Kontaktsete seksuaalkuritegude puhul on ohvri vanus keskmiselt 10 aastat, seega ei ole seksuaalsusest ja väärkohtlemise teemal liiga vara rääkida ka koolieelikute ja algklassilastega.

Tõnu Poopuu,lastekaitse liidu juhatuse liige: "Juhani Püttsepp kirjutab oma lasteraamatus väga südamlikul ja positiivsel moel, miks maailmas on asjad nii nagu nad on ja kuidas saab keerdu läinud sasipuntraid lastega suheldes koos lahti harutada. Raamatus kajastatud lood võivad küll olla paljude jaoks ebamugavatel teemadel, kuid pärinevad elust endast ning puudutavad meid kõiki. Soovitan seda raamatut lugeda kõigil – eelkõige aga lapsevanematel ja lastega töötavatel õpetajatel.“  

Raamatu lood käsitlevad järgmisi olulisi teemasid: oma keha austamine, soovitud ja soovimatud puudutused, sobilik sõnakasutus keha ja seksuaalsuse kohta, tunnete väljendamine, seksuaalne areng ja väärkohtlemine, rasedus ja beebi sünd, võõraga kaasa minemine, turvaline internetikasutus, elu kärgperes. Raamatuga on kaasas juhendmaterjal, mis aitab lapsevanemal või lastega töötaval spetsialistil lugudes käsitletud teemadel koos lapsega arutleda. 

Raamat on trükisena kättesaadav nii eesti kui ka vene keeles Lastekaitse Liidu kodulehel. . Samuti on valminud nii eesti kui vene keeles audioraamat, mida saab kuulata ka nutiseadmete abil: eesti keeles http://www.lastekaitseliit.ee/raamat/mina-olen-enda-oma/ ja vene keeles http://www.lastekaitseliit.ee/raamat/ja-prinadlezu-sebe/.