- Kui ratas sinu käest röövitakse, tee kõva kisa ning anna juhtunust märku. See pole koht piinlikkust tunda, küll aga võid hiljem kahetseda, et häält ei teinud. Inimesed su ümber sekkuvad kindlasti, kui nad saavad aru, et asi on tõsine.
- Kui tead, et ratas on äsja varastatud, helista kohe 112. Mõnikord õnnestub politseipatrulli abiga ratas kiiresti tagasi saada. Kindlasti küsi möödujatelt, kas nad nägid midagi. Tasub ka ise ümbruskonnas liikuda ning nurgataguste ja põõsaste vastu huvi tunda - vahel jätab varas ratta mõneks ajaks varjulisse kohta peitu, et sellele hiljem järele tulla.
- Kindlasti tee politseile avaldus, külasta pandimaju ja hoia silma peal interneti müügikeskkondadel.
- Anna politseile rattaraami number, ratta pass ja ostutšekk, foto rattast, aga näiteks ka rattaostu kinnitav pangaväljavõte või rattahoolduse tšekk - needki näitavad, et oled õige omanik.
- Külasta politsei veebikodu, kus asub leitud rataste register koos fotodega. Kui tunned oma ratta ära, pöördu jaoskonda. Üldjuhul võtab politsei avalduse esitanud omanikuga ratta leidmise korral ise ühendust, aga mõnikord on omaniku antud info liiga napp, et teda ja leitud ratast seostada. Seetõttu on kasulik ise registrit sirvida.
- Kui leidsid kuulutuse, kus müüakse sinu varastatud ratast, ära mine müüjaga kohtuma, vaid võta kohe politseiga ühendust.
Avalduse politseile saada teha siin.
Leitud esemete register asub siin.
Põhja prefektuuri kesklinna politseijaoskonnas ootab muuhulgas omanikku just selline ratas.