Perevägivald
Laadi alla .xlsxPerioodil 2011–2019 perevägivallakuritegude arv tasapisi kasvas, kuid viimasel kahel aastal on kasv peatunud. 2021. aastal registreeriti 3760 perevägivallakuritegu, võrreldes 2020. aastaga 6% vähem. Perevägivallakuritegudest moodustas suurima osa paarisuhtevägivald. Tüüpiline perevägivalla toimepanija oli 40ndates aastates mees. Noorimad vägivalla toimepanijad olid teismelised ja vanimad enam kui 80aastased. Valdav osa vägivallajuhtumitest pandi toime naiste ja tüdrukute vastu, ent registreeriti ka meesohvriga juhtumeid ning üksikutel juhtudel vägivalda samasooliste paaride seas. Politsei andmetel on viimastel aastatel püsinud stabiilsena juhtumite osakaal, kus perevägivalla kaudseks või otseseks ohvriks olid alaealised (27%).
Perevägivallaga seotud tapmiste ja mõrvade (koos katsetega) arv langes viimaste aastate madalamaile tasemele: esialgsetel andmetel registreeriti 2021. aastal kolm juhtumit. Enim vähenes paarisuhtevägivalla tapmiste ja mõrvade (koos katsetega) arv (2021: 2; 2020: 10).
Lisaks vägivallakuritegudele võib perevägivalda esineda ka ahistava jälitamisena. Ligikaudu neli viiest ahistava jälitamise juhtumist (77%) oli toime pandud praeguse või endise paarisuhtepartneri, muu pereliikme või sugulase poolt, millest omakorda kolmveerand seisnes digivahenditega toime pandud ahistamises, kus ohvrit häiriti mobiiltelefoni, e-kirjade, interneti, sotsiaalmeedia, digikaamera vahendusel.

2021. aastal registreeriti
3760
perevägivallakuritegu
Registreeritud
perevägivallakuritegude
arv vähenes


Perevägivalla (lähisuhtevägivalla) hulka kuuluvad karistusseadustiku isikuvastased kuriteod (v.a surnuvastased süüteod), röövimine ja avaliku korra raske rikkumine –juhul kui kuriteo on toime pannud ohvri praegune või endine abikaasa, elukaaslane või partner. Tegu võib olla ka sugulaste, hõimlaste või muude lähisuhtes olevate inimeste vägivallaga, hoolimata sellest, kas toimepanija elab või elas ohvriga samades eluruumides. Lisaks vägivallakuritegudele võib perevägivalda esineda ka nt ahistava jälitamise, lähenemiskeelu rikkumise või muudes kuritegudes – neid juhtumeid ei ole joonisel hõlmatud.
Registreeritud perevägivallakuriteod
Kõigist kuritegudest
moodustasid
perevägivallakuriteod
14%

Vägivallakuritegudest
moodustasid
perevägivallakuriteod
50%