Otsinguvorm

Otsinguvorm

Kriminaalpoliitika.ee on justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu.


Justiitsministeerium otsib Eesti parimat küberkuritegevuse ennetamise projekti

PrintPDF Jaga

Eesti on Euroopa Kuriteoennetuse Projektikonkursile (European Crime Prevention Award, ehk ECPA) esitanud projekte alates 2009. aastast, kokku 6 aastat. Parimate pjedestaalile on Eesti projekte valitud kahel korral. Oleme saanud tunnustust innovaatilisuse eest aastal 2012 veebipolitsei ja aastal 2010 eakatele mõeldud vabatahtliku häirenuputeenuse projekti eest.

Euroopa Liidus jagatakse parima kuriteoennetuse projekti auhindu aastast 1997 ja enim auhindu on läbi aastate võitnud Taani (4), teisel kohal on Ühendkuningriik (3) ja Rootsi (3) ning Holland ja Belgia jagavad kolmandat kohta kahe võiduga. Igal aastal on võimalik igal liikmesriigil enda projekt võistlusele saata. Projekt peab vastama spetsiaalsetele vormistusnõuetele ja olema esitatud inglise keeles. Auhinnaraha suuruseks on 20 000 eurot ja see jaguneb kolme autasustatud projekti vahel järgmiselt: võitja saab 10 000 eurot, kaks teist äranimetatud projekti, st kõige paljulubavam ja innovaatilisem, saavad mõlemad 5000 eurot.

2015. aastal korraldab üritust EL eesistujariik Luksemburg ja auhinnad antakse üle 17.-18. detsembril toimuval konverentsil Luksemburgi linnas. Selle aasta teemaks on Luksemburg valinud küberkuritegevuse ennetamise. Igal liikmesriigil tuleb teema oma nägemuses avada, arvestades konkursi üldtingimustega.

Konkursile esitatav projekt peab:

  • olema suunatud kuritegude ja kuriteohirmu ennetamisele/vähendamisele;

  • olema hinnatud ja vähemalt osa eesmärkidest peab olema saavutatud; projekti tulemuste kirjeldamisel peab ära näitama, kuidas projekt vähendab kuritegevust või suurendab turvalisust;

  • olema innovatiivne ning sisaldama uusi kuriteoennetuslikke töömeetodeid, lähenemisi;

  • põhinema eri partnerite koostööl;

  • olema kasutatav teistes riikides. Projektikirjeldus peab sisaldama ülevaadet projekti maksumuse, sh rahastamise allika kohta, samuti projekti elluviimise protsesside ning seotud materjalide asukoha viiteid.

ECPA projekti kirjeldamisel on oluline ära näidata, millised on valitud sihtgrupile suunatud ennetustegevuse tulemused ja millist mõju nad valitud sihtgrupile on avaldanud.

ECPA-le esitatav Eesti nominent valitakse välja riigisisesel konkursil, kus osalemiseks tuleb projekt  esitada hiljemalt 18.09.2015 alloleval vormil Justiitsministeeriumisse, meilile anu.leps@just.ee. Täiendavate küsimuste korral palume ühendust võtta Anu Lepsiga.

Eesti ECPA nominent valitakse välja Justiitsministeeriumi poolt kokku kutsutud laiapõhjalise kuriteoennetuse taustaga töörühma poolt kõikide esitatud projektide seast.

Eesti ECPA nominendi esitab Justiitsministeerium hiljemalt 8.10.2015 ECPA valikukomisjonile, kuhu kuuluvad Euroopa Kuriteoennetuse Võrgustiku esindajad Luksemburgist, Lätist ja Hollandist ja Slovakkiast.  Eesti ECPA nominendi esindajal on võimalus osa võtta 17.-18. detsembril Euroopa Kuriteoennetuse Projektikonkursi konverentsist Luksemburgi linnas.