Otsinguvorm

Otsinguvorm

Kriminaalpoliitika.ee on justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu.


Lehekülge ei leitud

Soovitud lehte aadressiga "/noortele/vagivalla-ilmingud" ei leitud.
LÄHISUHTEVÄGIVALD
lähisuhtevägivald

Kui vägivald ilmneb lähisuhtes, paneb vägivallateo toime isik, kes on ohvri praegune või endine abikaasa, partner või muu pereliige. See ei sõltu sellest, kas vägivallatseja elab või on elanud ohvriga koos.

Lähisuhtevägivald võib hõlmata füüsilist, seksuaalset, psühholoogilist või majanduslikku vägivalda ja võib põhjustada ohvrile füüsilist, vaimset, emotsionaalset või majanduslikku kahju.

Vägivald lähisuhetes on tõsine ja tihti varjatud sotsiaalne probleem, mis põhjustab tõsiste tagajärgedega ning korduvaid hingelisi ja kehalisi traumasid.

Vägivald kordub, kuna ohver on vägivallatsejaga emotsionaalselt või muul moel seotud.

Uuringud ja statistika kinnitavad, et seda liiki vägivalla all kannatavad peamiselt naised ja tüdrukud ning nende olukord on raskem, kui nad on vägivallatsejast majanduslikult või sotsiaalselt sõltuvad.

Kohtinguvägivald

Kohtinguvägivald on igasugune füüsiline, vaimne või seksuaalvägivald partnerite vahel, kes veel koos ei ela. Eeskätt räägitakse kohtinguvägivallast noorte puhul.

Kohtinguvägivald võib esineda mitmes vormis:

Psühholoogiline vägivald (nimetatakse ka emotsionaalne, vaimne vägivald) on pidev sõnaline või ka vaikiv rünnak, millega teisele inimesele tahtlikult haiget tehakse. Psühholoogilise vägivallaga kahjustab vägivallatseja oma partnerit emotsionaalselt, pannes ta end tundma väärtusetu, ebaadekvaatse ja mittearmastatuna.

Psühholoogiliselt vägivaldne partner võib piirata su vabadust või kontrollida su käitumist, solvata, alandada; lahutada sind sõpradest, eirata su tundeid, soove, arvamusi, ettepanekuid.

Füüsiline vägivald on tahtlik füüsilise jõu kasutamine teise isiku suhtes. See võib põhjustada ebamugavust, valu, vigastusi või isegi surma ja ka psühholoogilisi kahjustusi. Füüsiliselt vägivaldne partner võib sind nügida, tõugata, juustest tirida, kinni hoida, lüüa lahtise käe, rusika või isegi jalga, kägistada, lämmatada.

Seksuaalne vägivald on igasugune seksuaalse sisuga käitumine, mille kaudu kontrollitakse, alandatakse või manipuleeritakse teist inimest. Seksuaalse vägivalla kaudu kehtestab vägivallatseja oma võimu ohvri üle.

Seksuaalne väärkohtlemine on alaealise kaasamine seksuaalsesse tegevusse, mille sisust ta ei saa täielikult aru, millele ta ei ole võimeline andma adekvaatset nõusolekut ning mis astub üle seadustest või ühiskondlikest normidest.

Seksuaalvägivald võib tähendada ka soovimatut seksuaalset tähelepanu, seksuaalse sisuga märkuste tegemist, soovimatut ja/või tahtevastast puudutamist, aga ka sundi seksida, kui sa seda ei taha või surve avaldamist erinevateks seksiga seotud tegevusteks. Seksuaalvägivalla raskeimaks vormiks on vägistamine.

Selle kohta, kuidas seksuaalvägivalda ära tunda, saad lisaks lugeda siit

Kui midagi sellist on osa ka sinu elust või tead kedagi, kes on sellist käitumist kogenud, vaata edasi siia

Oluline on teada ohumärke, et vägivaldsest paarisuhtest hoiduda.

Peaksid tõsiselt mõtlema, kas minna suhtega edasi, kui märkad oma partneri juures järgmisi jooni:

Ta on pealetükkiv

  • Ta teeb sulle teeneid, mida sa ei soovi või näitab sinu suhtes üles sellises koguses suuremeelsust, et sul hakkab piinlik
  • Ta hakkab teie suhet väga kiiresti tõsiselt võtma ja ühisest tulevikust rääkima

Ta on kontrolliv

  • Ta helistab sulle vähemalt viis korda päevas, tundes lihtsalt huvi, kuidas sul läheb
  • Ta on pahane, kui sa tema kõnedele ei vasta, sest “see ajas mu murest hulluks”
  • Ta on sageli sul autoga vastas ja sõidutab sind uksest ukseni, saades sel viisil ülevaate sinu käimistest ja tegemistest
  • Ta pillab halvustavaid märkusi sinu sõprade või pereliikmete kohta, kuna “need inimesed ei mõju sulle hästi”, isoleerides sind tasapisi sulle olulistest sotsiaalsetest kontaktidest

Tal on tugev omanditunne

  • Ta on armukade
  • Armukadedus on üks kindlamaid viiteid sellele, et alata võib vägivald. See näitab, et ta ei armasta sind vaba ja sõltumatu inimolendina, vaid pigem valvab sind kui omandit. Lõpuks tunned, et sul pole tema pideva valveloleku tõttu ruumi hingatagi

  • Ta põhjendab oma ebameeldivat käitumist suure armastusega

Ta on enesekeskne

  • Ta peab ennast eksimatuks
  • Ta süüdistab probleemide ilmnemisel alati teisi
  • Ta leiab ka sinus alatasa vigu
  • Tal on topeltstandardid
  • Ta räägib oma eelmistest partneritest halvustavalt
  • Ta suhtub üldiselt naistesse negatiivselt

Võiksid tõsiselt mõelda suhte lõpetamisele, kui

  • Ta kirjutab sulle ette, kuidas riietuda ja käituda
  • Vihaseks saades käitub ta hirmutavalt
  • Teiste inimeste juuresolekul käitub ta teistmoodi
  • Teda näib paeluvat haavatavus
  • Ta ähvardab, et teeb sulle või endale viga, kui sa ta maha jätad
  • Ta sunnib sind saatma seksuaalse sisuga tekste ja pilte endast
  • Ta jagab oma sõpradega sinust seksuaalse sisuga tekste ja pilte

Paarisuhtevägivald

Paarisuhtevägivald on füüsiline, seksuaalne, psühholoogiline või majanduslik vägivald praeguste või endiste partnerite või abikaasade vahel. Oluline on seejuures püsiv lähisuhe partnerite vahel, mitte tingimata koos elamine. Vägivalda võidakse kasutada nii kodus kui ka väljaspool kodu, näiteks tänaval, töökohal, koolis, külas, kohvikus ja mujal.

Paarisuhtevägivald võib esineda järgmistes vormides:

Psühholoogiline vägivald (nimetatakse ka emotsionaalne, vaimne vägivald) on pidev verbaalne või mitteverbaalne rünnak, millega teisele inimesele tehakse tahtlikult haiget. Sellega kahjustatakse teist inimest emotsionaalselt ning pannakse ta tundma väärtusetu, ebaadekvaatse ja mittearmastatuna. Seda liiki vägivalda esineb kõige sagedamini, enamasti on füüsilise vägivalla ohvrid kogenud ka psühholoogilist vägivalda. Ohvrid peavad sellist vägivalda kõige raskemini talutavaks ja heaolu kahjustavaks vägivallavormiks. Samas on psühholoogiline vägivald kõrvalseisvatele inimestele raskesti märgatav, kuna see ei põhjusta enamasti silmaga nähtavaid kahjustusi.

Psühholoogilise vägivallaga on tegu siis, kui su partner kritiseerib sind pidevalt, alandab ja mõnitab sind, kutsub sind halvustavate või rõvedate nimedega, karjub su peale või sõimab sind, manipuleerib sinu tunnetega, hirmutab ja ähvardab, lubades haiget teha või isegi tappa, püüab piirata või täielikult keelata sinu suhtlemise sugulaste ja sõpradega ning piirab või keelab sul hobidega tegelemast või õppimast, kui ta jälitab sind kõikjal, kui ta ignoreerib sind või ilmutab ülitugevat armukadedust.

Füüsiline vägivald on tahtlik füüsilise jõu kasutamine teise isiku suhtes, mis võib põhjustada talle ebamugavust, valu, vigastusi ja psühholoogilisi kahjustusi. Teiste vägivallavormidega võrreldes on füüsilist vägivalda kergem märgata, kuna see võib tekitada ohvrile nähtavaid füüsilisi kahjustusi.

Füüsiline vägivald on näiteks see, kui su partner kriimustab, näpistab või küünistab sind, kui ta tõukab, lükkab, raputab, tirib sind juustest, viskab esemetega, lööb käe, jala või mingi esemega, peksab, kägistab või lämmatab, kui ta hoiab või seob sind kinni, paneb luku taha, hammustab, uputab, põletab, ähvardab või haavab külm- või tulirelvaga.

Seksuaalne vägivald täiskasvanud inimese suhtes on igasugune seksuaalse sisuga käitumine, mille kaudu kontrollitakse, alandatakse või manipuleeritakse teist inimest. Seksuaalse vägivalla kaudu kehtestab vägivallatseja oma võimu ohvri üle. Seksuaalset vägivalda esineb tihti ka paarisuhtes, kus ajalooliselt kujunenud ja tänapäevalgi teatud määral kehtivad patriarhaalsed arusaamad naise “kohustusest“ mehe ees (st allumine partneri seksuaalsetele soovidele) soosivad sellise vägivalla toimumist ja varjatuna püsimist.

Koged seksuaalset vägivalda paarisuhtes näiteks siis, kui su partner käperdab sind sinu tahte vastaselt ja teeb sulle ebameeldivaid seksuaalse sisuga märkusi, kui ta sunnib sind pornot vaatama, kui ta on sulle suguühet peale sundinud või sind vägistanud.

Majandusliku vägivalla puhul kontrollib vägivallatseja ohvri raha kasutamist või talle kuuluvaid materiaalseid vahendeid eesmärgiga raskendada partneri iseseisvat materiaalset toimetulekut ja muuta ta vägivallatsejast sõltuvaks.

Majanduslik vägivald on see, kui su partner võtab ära su raha, hoiab sinu pangakaarte enda käes, kui ta piirab ja takistab sinu ostusid, kontrollib rangelt majapidamiskulusid, nõudes ostutšekkide esitamist ja tasaarveldamist, kui ta tekitab olukorra, kus sa pead pere jaoks vajalike kulutuste tegemiseks raha lunima, jätab pahatahtlikult laste elatisraha maksmata, takistab su töölkäimist, sunnib sind osalema ebaseaduslikes tehingutes, näiteks kirjutades sinu nimele firma või muu ebaseaduslikult soetatud vara või tekitab sulle võlgu.

Kui midagi sellist on osa ka sinu elust või tead kedagi, kes on sellist käitumist kogenud, vaata edasi siia

Oluline on teada ohumärke, et vägivaldsest paarisuhtest hoiduda

Peaksid tõsiselt mõtlema, kas minna suhtega edasi, kui märkad oma partneri juures järgmisi jooni:

Ta on pealetükkiv

  • Ta teeb sulle teeneid, mida sa ei soovi või näitab sinu suhtes üles sellises koguses suuremeelsust, et sul hakkab piinlik
  • Ta hakkab teie suhet väga kiiresti tõsiselt võtma ja ühisest tulevikust rääkima

Ta on kontrolliv

  • Ta helistab sulle vähemalt viis korda päevas, tundes lihtsalt huvi, kuidas sul läheb
  • Ta on pahane, kui sa tema kõnedele ei vasta, sest “see ajas mu murest hulluks”
  • Ta on sageli sul autoga vastas ja sõidutab sind uksest ukseni, saades sel viisil ülevaate sinu käimistest ja tegemistest
  • Ta pillab halvustavaid märkusi sinu sõprade või pereliikmete kohta, kuna “need inimesed ei mõju sulle hästi”, isoleerides sind tasapisi sulle olulistest sotsiaalsetest kontaktidest

Tal on tugev omanditunne

  • Ta on armukade
  • Armukadedus on üks kindlamaid viiteid sellele, et alata võib vägivald. See näitab, et ta ei armasta sind vaba ja sõltumatu inimolendina, vaid pigem valvab sind kui omandit. Lõpuks tunned, et sul pole tema pideva valveloleku tõttu ruumi hingatagi

  • Ta põhjendab oma ebameeldivat käitumist suure armastusega

Ta on enesekeskne

  • Ta peab ennast eksimatuks
  • Ta süüdistab probleemide ilmnemisel alati teisi
  • Ta leiab ka sinus alatasa vigu
  • Tal on topeltstandardid
  • Ta räägib oma eelmistest partneritest halvustavalt
  • Ta suhtub üldiselt naistesse negatiivselt

Võiksid tõsiselt mõelda suhte lõpetamisele, kui

  • Ta kirjutab sulle ette, kuidas riietuda ja käituda jne
  • Ta naeruvääristab sind teiste isikute ees
  • Vihaseks saades käitub ta hirmutavalt
  • Teda näib paeluvat haavatavus
  • Teiste inimeste juuresolekul käitub ta teistmoodi
  • Ta ähvardab, et teeb sulle või endale viga, kui sa ta maha jätad
  • Ta jagab oma sõpradega sinust seksuaalse sisuga tekste ja pilte
SEKSUAALVÄGIVALD
seksuaalvägivald

Seksuaalvägivald on igasugune soovimatu seksuaalvahekord või vahekorda astumise katse, soovimatud seksuaalse alatooniga märkused või lähenemiskatsed või muul moel isiku seksuaalsuse vastu sunni abil toimepandud teod, ükskõik kus need toimuvad või mis suhtes ollakse ohvriga. Sunnina käsitletakse seejuures nii otsest jõu kasutamist, väljapressimist ja ähvardamist kui psühholoogilist sundi.

Seksuaalvägivalla ohvriks võivad langeda mõlema soo esindajad, kuid rõhuv enamik ohvritest on uuringute ja statistika kohaselt naised-tüdrukud.

Vägistamine ja seksile sundimine

Vägistamine on inimese tahte vastaselt temaga suguühendusse astumine vägivallaga või kasutades ära tema seisundit, milles ta ei olnud võimeline vastupanu osutama või toimunust aru saama. Vägistamist peetakse üheks kõige raskemaks isikuvastaseks kuriteoks ja seepärast on karistatud ja karistatakse ka tulevikus vägistamise eest rangelt.

Vägistamine on rünnak ühe põhilise inimõiguse – seksuaalse enesemääramisõiguse ehk õiguse vastu vabalt valida, kas, kellega, millal ja mil viisil isik seksuaalvahekorda astub. Kuritegu on ka inimese tahte vastaselt temaga suguühendusse astumine või tema muule seksuaalsele teole sundimine, kasutades ära tema sõltuvust süüdlasest.

Karistatavad on näiteks järgmised seksuaalsed tegevused, kui selleks puudub teise isiku nõusolek: teise isiku vagiinasse või pärakusse sõrmede või esemete toppimine, teise isiku sundimine puudutama kellegi suguelundeid, teise isiku puudutamine seksuaalselt viisil, mis tekitab temas ebamugavust või hirmu, teise isiku sundimine end seksuaalselt stimuleerima, kasutades selleks sõrmi või mingeid esemeid. Kedagi ei tohi ka sundida vaatama või kuulama seksuaalseid tegevusi, kui ta seda ise ei taha.

Nõusolek

Kõige olulisem asi, mida tuleb meeles pidada, on see, et sinu keha on sinu oma ja ainult sina otsustad, kes ja kuidas sind puudutada võib. See on kuritegu, kui sulle avaldatakse survet või sind sunnitakse seksima, kui sa seda ei taha.

Nõusolek tähendab seda, et isik annab millekski loa või nõustub midagi tegema, olles enne hoolikalt läbi mõelnud. Seksiks oma nõusoleku andmiseks peaksid olema kindel, et see on sinu otsus ja mitte otsus, mille tegemiseks sulle on survet avaldatud. Mõlemad partnerid peaksid andma oma nõusoleku enne seksi või mistahes füüsilist lähedust.

Seksiga nõustumiseks peab isik olema üle 14 aasta vana ja suuteline tegema enda puhul informeeritud otsuseid. Eestis on keelatud täisealise isiku poolt alla 18-aastase isikuga suguühe või muu sugulise iseloomuga tegu mõjuvõimu kasutades. See tähendab, et ei tohi ära kasutada kannatanu sõltuvust süüdlasest või kuritarvitada saavutatud mõjuvõimu või usaldust.

Survestamine

Kui sind sunnitakse tegema seksuaalseid toiminguid, mille suhtes sa pole kindel, või sulle avaldatakse selleks survet, siis see on väärkohtlemine.

On olemas mitmeid viise, kuidas keegi võib üritada panna sind tegutsema füüsilist sundi kasutamata. Näiteks pannakse sind tundma end rumala või halvana “ei” ütlemise pärast, sind ähvardatakse, sind õhutatakse palju alkoholi jooma või narkootikume tarvitama, mis panevad sind tõenäolisemalt seksima, manipuleeritakse sinu tunnetega, öeldes näiteks: “Kui sa mind armastaksid, siis sa teeksid seda...”.

Veendu selles, et sa oled saanud nõusoleku

  • Seks, sealhulgas oraalseks, ükskõik millise alla 14-aastase partneriga on ebaseaduslik. Pole mingit vahet, kas luba (nõusolek) on antud või mitte, kui Sina oled täisealine, aga tema on alla 14-aastane, siis on seks ebaseaduslik. Ja seda ka siis, kui olete suhtes.
  • Nõusolek üht liiki seksuaalseks tegevuseks ei tähenda, et sa saad nõusoleku kõigeks. Luba on vaja igaks tegevuseks.
  • Nõusolekut võib igal ajal tagasi võtta. Kui su partner muudab oma meelt, siis on tal õigus seda teha.
  • Isegi, kui sa oled kellegagi varem seksinud, on sul järgmisel korral ikkagi luba vaja.
  • Kellelegi ilma nõusolekuta oraalseksi tegemine on ebaseaduslik. Kui sundida kedagi endale oraalseksi tegema, on see kuritegu.
  • See, et sa oled suhtes, ei tähenda, et sinu partner peab sinuga seksima. Ka siis peab olema teie mõlema tahe ja nõusolek. Kui nõusolekut ei ole, siis on tegemist kuriteoga.

Pane tähele!

  • Kui asi jõuab seksi või füüsilise läheduseni, siis peaksid end oma partneriga turvaliselt tundma, suutma teda usaldada ja tundma, et ta austab sinu otsust, ükskõik milline see on.
  • Hea suhtlemine teie kahel vahel aitab veenduda selles, et sa tead, mida su partner arvab seksist või füüsilisest lähedusest. Hea mõte on kontrollida asjad koos oma partneriga üle, küsides, kas ta naudib seda, mida sa teed ja kas ta tahab jätkata.
  • Kehakeele lugemine on samuti tähtis. Kui su partner on lõõgastunud, siis on tõenäoline, et ta tunneb end mugavalt. Kui ta on pinges, võib ta olla närviline või hirmunud ja ilmselt üritab varjata, mida ta tegelikult tunneb.
  • Pole vaja öelda sõna “EI”, et oma nõusolekut tagasi võtta. Mõnikord võib inimestel olla raske üldse midagi öelda, kui nad ei taha seksida, näiteks, kui keegi lõpetab su suudlemise või ei taha enam, et teda kallistataks või kaisus hoitaks, siis võib see olla märgiks mittenõustumise kohta. Ära ignoreeri seda.
  • Kui üks partner ei taha seksida, siis peab teine partner seda lihtsalt aktsepteerima, ta ei tohi sundida teist oma meelt muutma, sest kellelegi seksiks surve avaldamine on kuritegu ja sellel on tagajärjed.

Vägistamise või seksile sundimise õiguslikud tagajärjed vägivallatsejale

Seksimine nõusolekut saamata võib viia selleni, et sa veedad kuni 5 aastat vanglas. Raskemal juhul võib vägistamise eest oodata kuni 15-aastane vangistus. Raskema kuriteoga on tegemist, kui see on toime pandud noorema kui 18-aastase isiku suhtes, kui see on toime pandud kahe või enama isiku poolt, kui sellega on tekitatud kannatanule raske tervisekahjustus, kui sellega on põhjustatud kannatanu surm, kui sellega on kannatanu viidud enesetapu või selle katseni või kui see on toime pandud isiku poolt, kes on varem toime pannud sarnase teo.

Avaldades kellelegi seksiks survet, riskid sa kuriteo toimepanekuga, kui see isik ei anna oma nõusolekut vabal tahtel.

Vanglasseminek või kuriteoregistrisse sattumine võib tõsiselt mõjutada su võimalusi tulevikus tööd leida.

Vägistamise või seksile sundimise võimalikud tagajärjed vägivalla ohvrile

Seksuaalvägivalla tagajärjeks võivad olla ohvri sisemised ja välised vigastused, sugulisel teel levivad haigused, vaimse tervise probleemid, sh depressioon, enesevigastamine ja enesetapukatsed.

Vägivald mõjutab oluliselt naiste tervist, selle tagajärjeks võivad olla nii soovimatu rasedus, raseduse katkemine kui alanenud huvi seksuaalelu vastu.

Tunded, mis kaasnevad vägistamise või seksuaalse rünnakuga.

Iga inimene reageerib traumeerivatele sündmustele erinevalt. Ükskõik, millised sinu tunded peale seksuaalvägivalla kogemist on, see on igal juhul loomulik reaktsioon juhtunule.

Kui oled kogenud seksuaalvägivalda,

  • võid sa tunda end väärtusetuna või ennast vihata;
  • võid sa kaotada enesekindluse, usaldus iseenda ja teiste vastu võib väheneda;
  • võib sul olla raskusi igapäevaeluga toimetulekul;
  • võid sa tunda viha ja sind ümbritsevate inimeste peale kergesti ärrituda;
  • võid tunda end juhtunu tõttu räpase ja häbistatuna;
  • võid sa olla masenduses, endast väljas ja kergesti nutma hakata.

Pea meeles – sina ei tohi ennast toimunus mingil moel süüdistada!

Kui oled kogenud vägistamist või sind on sunnitud seksile, siis on väga tähtis rääkida sellest kellegagi, keda saad usaldada, on see siis lähedane inimene või vastava väljaõppe saanud spetsialist.

Oma tervise huvides peaksid kindlasti võimalikult ruttu pöörduma arsti poole.

Kuriteost tuleks teatada politseile. Seda tuleks teha iseenda pärast – selleks, et juhtunust nii kehaliselt kui vaimselt paraneda ning edaspidi tunda end taas turvaliselt.

Loe edasi siit

Muud seksuaalvägivalla vormid

Seksuaalne ahistamine

Seksuaalne ahistamine on mistahes soovimatu sõnaline, mittesõnaline või füüsiline seksuaalse olemusega käitumine või tegevus, mille eesmärk või tegelik tulemus on kellegi väärikuse alandamine, luues häiriva, ähvardava, vaenuliku, halvustava, alandava või solvava õhkkonna.

Seksuaalne ahistamine võib olla sõnaline – näiteks kui koged seksuaalse alatooniga solvanguid, riivavaid märkusi, nalju ja vihjeid ning kohatuid kommentaare sinu riietuse, keha, vanuse, perekonnaseisu kohta või kui saad samasuguse sisuga e-kirju ja sõnumeid.

Ahistamine võib toimuda ka seksuaalse sisuga postrite, plakatite, videoklippide, lindistused vms kujul. Ahistamine on ka soovimatu ja õigustamatu füüsiline kontakt – puudutamine, kallistamine, näpistamine jms, aga ka seksuaalsusele vihjavad žestid, kompromiteerivad ettepanekud ja seksuaalsete teenete nõudmine.

Seksuaalvägivald internetis

Laste ja noorte vastu seksuaalhuvi tundvatele isikutele on internet kohaks, mille kaudu vaadata ja jagada kujutavat pildimaterjali, luua kontakte omasugustega ning otsida otsekontakte internetti kasutavate noorte ja lastega.

Teod, mis vastavad seksuaalse ärakasutamise tunnustele, on näiteks järgmised:

  • lapse/noore ahvatlemine vaatama seksuaalvahekorda või pornograafilist materjali;
  • talle oma suguelundite näitamine reaalajas või muul moel;
  • talle seksuaalse alatooniga juhtumistest rääkimine;
  • talle seksuaalse sisuga tekstisõnumite e-kirjade või tavakirjade saatmine.

Sageli meelitatakse internetituttavaid saatma endast intiimseid pilte ja videoid, mida hiljem võidakse avalikult levitada või mida kasutatakse avalikustamise ähvardusel väljapressimiseks. Selline tegevus võib põhjustada ohvrile väga suuri psühholoogilisi kannatusi ja viia mõnel juhul lausa enesetapuni.

Pornograafia

Pornograafia on seksuaaltegevuste, paljastatud või peaaegu paljastatud kehade genitaalse kontakti üksik­asjalik kirjeldamine või näitamine kirjanduses, filmis või piltidel ja selle eesmärk on tekitada seksuaalset erutust. Pornograafiline kujutis on sageli üldlevinud seksuaalideoloo­giaga vastuolus, olles ebaloomulik või vägivaldne, tundeid ja inimlikke suhteid tagaplaanile jättev.

Tegemist on illusoorse meelelahutusega, milles osalevad näitlejad ei pruugi oma rolli vabal tahtel täita. Pornograafia vaatamine tekitab hulgaliselt küsimusi ja tundeid. Noored võivad võtta kujutist tegelikkusena, tajumata, et tegemist on tootega. Oma keha või seksuaalsuse võrdlemine ekraanil nähtuga võib tekitada küsimusi oma keha ja selle normaalsuse suhtes. Ülemängitud tunnete vaatamine paneb juurdlema, kas näitlejad tegelikult ka nii tunnevad.

Pornograafia moonutab ettekuju­tust tegelikest inimsuhetest, sest päriselus esinevad raskused ja mured jäävad kaamera taha. Nõrkusel, ebakindlusel ja armastusel pole porno­ekraanil kohta. Pornograafia vaatamine soosib riskimist, sest näitlejad ei näi kartvat rasedaks jääda või suguhaigusesse haigestuda.

Pornograafias esitatakse meeste ja naiste negatiivseid rollimudeleid: näidatakse meeste domineerimist ja võimekat sooritamist, isegi naiste suhtes jõu kasutamist. Naisi nähakse kui raha eest saadavaid kaupu ning igat liiki seksuaalsetele tegevustele alluvaid olendeid.

Pea meeles!

  • Pornograafia on väljamõeldis, kuigi seda etendavad lihast ja luust inimesed.
  • Mõned inimesed võivad jääda sellest sõltuvusse, asendades sellega lähedasi inimsuhteid.
  • Pornograafia vaatamine pole häbiväärne, inimesed teevad seda tihti uudishimust. Kuid see võib hakata suunama sinu mõtteid ja hoiakuid. Igaüks võib ise otsustada, kas teha pornograafiast oma seksuaalelu osa või mitte.
  • Seksuaalse erutuse teke por­nograa­fiat vaadates on tavapärane, sest selle eesmärgiga ongi pornograafia toodetud. On võimalik, et erutus tekib ka selliste kujutiste peale, mis tavaelus erutust ei pakuks või oleks isegi vastumeelsed.

Maailmas on üha rohkem hakatud rääkima avaliku ruumi pornofitseerimisest, kus naisi ja tütarlapsi alavääristavaid pornograafilise sisuga kujundeid kasutatakse reklaamis ja meedias. See muudab meeste juurdepääsu naiste kehadele ja seksuaalsusele lihtsaks ning kujundab sallivat suhtumist naiste ja tütarlaste madalamasse staatusesse ja nende kättesaadavusse müügiobjektidena.

kampaania läbiviijad 1492 Tasuta 24h tugitelefon avasilmad.ee