Otsinguvorm

Otsinguvorm

Kriminaalpoliitika.ee on justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna võrgukodu.


Turvalise elukeskkonna kujundamise projekti soovitused

PrintPDF Jaga

Novembriga 2015 lõppeb Politsei- ja Piirivalveameti eestveetud EL ISEC fondist kaasrahastatud rahvusvaheline projekt HOME/2012/ISEC/AG/4000004321 ,,Süütegude ennetusmeetodite arendamine ning uute kasutuselevõtt läbi turvalise elukeskkonna, sh teede ja tänavate kujundamise ja planeerimise’’, mille käigus koolitati projekti partnerriikide (Eesti, Läti, Leedu, Soome) spetsialiste, sh politseinikke omandama turvalise planeerimise ja keskkonnakujunduse põhimõtteid. Spetsialistid läbisid koolitusmoodulid ja koostasid praktilisi projekte, kogemusi vahetati konverentsidel ja projekti lõpus valmisid juhendmaterjalid, mis on hetkel elektrooniliselt kättesaadavad siit: https://www.politsei.ee/dotAsset/490580.pdf. „Juhendist leiab soovitusi nii uusarenduste kui ka selle kohta, kuidas juba olemasolevaid maju ja piirkondi turvalisemaks muuta," ütles PPA projektijuht Tarmo Viikmaa ning lisas, et juba järgmisel nädalal on see info saadaval ka politsei koduleheküljel.

Turvalisuse kavandamise põhimõtteid saab rakendada ka olemasoleva linnaruumi parandamiseks. „Kesksel kohal on nähtavus - näiteks eramaja, mis on ümbritsetud kõrge tara või hekiga, on pättide vaatepunktist ideaalne, sest keegi ei näe nende tegutsemist. Ja kui jutt juba hekile läks - okkalistest taimedest koosnev hekk vähendab samuti kurjategijate huvi sellest üle ronida," lisas Viikmaa. Samuti on äärmiselt tähtis ka läbimõeldud valgustus, juurdepääsuteed, korralikud lukud ja uksed-aknad ning naabrite omavaheline suhtlemine. „Kui tuua näiteid edulugudest, siis Hollandis langes kuritegevus kuni 95 protsenti piirkondades, mis olid ehitatud turvalise linnaplaneerimise põhimõtteid silmas pidades," ütles Tarmo Viikmaa PPA arendusosakonnast.

Mis puudutab projekti käegakatsutavaid tulemusi ning selle tulevikku, siis turvalise linnaplaneerimise teema on nüüd esindatud Sisekaitseakadeemia Politsei- ja Piirivalvekolledži õppeprogrammis. Lisaks korraldatakse turvalise linnaplaneerimise põhitõdesid tutvustavaid koolitusi, mõned neist toimusid sügisel 2015, kuid plaanis on nendega jätkata ka 2016. aastal. Need on mõeldud politseiametnikele ning teistele kinnisvara arendamise ja haldamisega kokku puutuvatele inimestele. Samuti on plaanis juurutada Eestis turvalise hoone märgist.

Projekt HOME/2012/ISEC/AG/4000004321 ,,Süütegude ennetusmeetodite arendamine ning uute kasutuselevõtt läbi turvalise elukeskkonna, sh teede ja tänavate kujundamise ja planeerimise’’



’’Kaasrahastatud Euroopa Liidu kuritegevuse ennetamise ja kuritegevuse vastu võitlemise programmist’’